تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۴۰۱

ابن‌هیثم، ریاضیدان و فیزیکدان برجسته، اولین کسی بود که ماهیت نور را مورد مطالعه قرار داد و در ادامه این مطالعات دست به ساخت اتاق تاریک زد. افراد دیگری نیز پس از او با اتاق تاریک کار و آزمایش کردند. این مطالعات عمدتاً جهت بررسی ماهیت نور و رفتار آن بود.

برای این‌که ببینیم یک دوربین چگونه کار می‌کند تصور کنید داخل یک جعبه بزرگ به اندازه یک اتاق هستید که روزنه کوچکی در آن قرار دارد. شخصی بیرون این اتاق چراغ قوه‌­ای را در دست گرفته و پرتوهای نور را به سمت روزنه می­‌تاباند. اگر به دیوار روبه‌­روی روزنه نگاه کنید، یک نقطه کوچک درخشان خواهید دید که توسط پرتوهای چراغ قوه ایجاد شده است. هنگامی که شخص، چراغ قوه خود را حرکت می­‌دهد، شما نیز شاهد حرکت نقطه­‌ی کوچک خواهید بود.

حالا تصور کنید که اتاق تاریک در یک محیط باز با منظره‌‌ای زیبا قرار دارد، وقتی به دیوار روبه‌روی روزنه نگاه می‌کنید، آنچه خواهید دید تصویری معکوس (وارونه) از منظره بیرون است. هر نقطه از منظره، پرتوی نوری ساطع می‌‌کند و این پرتو از درون روزنه عبور کرده و دورن جعبه به مسیر مستقیم ادامه می‌‌دهد تا این‌که روی دیوار مقابل روزنه می‌افتد. برای تمام نقاط از منظره، این روند ادامه دارد و بنابراین یک تصویر کامل در دیوارِ روبه‌روی روزنه اتاق ایجاد می‌شود. وضوح تصویر به تاریکی اتاق بستگی دارد. هر چقدر اتاق تاریک‌تر باشد تصویر واضح‌‌تری از منظره بیرون را درون اتاق خواهیم داشت.