در ساده‌رنگ، به‌سادگی کاردستی بسازید.

آونگ تعادلی

تعادل مفهومی است که در پدیده‌های طبیعی و غیرطبیعی مختلف دیده می‌شود به خصوص تعادل در حرکت‌ نقش مهمی بازی می‌کند و به‌عنوان یکی از جنبه‌های مهم و عمومی حرکت، ارتباط نزدیکی با زندگی و تجربیات روزمره ما دارد. آونگ تعادلی نمونه جذابی برای تعادل در حرکت است.

دوربین فانوسی (اتاق تاریک)

اتاق تاریک یک دوربین بدون لنز، اما دارای یک دیافراگم (روزنه‌ی بسیار کوچک) است. در واقع اتاق تاریک، یک جعبه است که در یک وجه آن روزنه‌‌ای وجود دارد. نور از روزنه وارد جعبه می‌شود و تصویری معکوس را در وجه مقابل می‌سازد.

blank

قرص نیوتن و دیسک بنهام

قرص نیوتن صفحه‌ای با رنگ‌های رنگین‌کمان است و دیسک بنهام صفحه‌ای سیاه و سفید؛ اما وقتی این دو صفحه را بچرخانیم رنگ‌های متفاوتی را رویشان می‌بینیم. این صفحه‌ها را بسازید.

blank

کأس‌العدل

کأس العدل از طرح‌های خارق‌العادۀ برادران بنوموسی در قرن سوم هجری است و وجوه اشتراک زیادی با سیفون‌های امروزی دارد. دربارۀ کاس العدل بیشتر بخوانید، با ساختار آن آشنا شوید و خودتان یک کاس العدل بسازید.

blank

دوک و ریل شیب‌دار

هر متحرکی به سمتی حرکت می‌کند که چاره‌ای جز آن نداشته باشد. این اصلی است که نمی‌تواند نقض شود، اما در «دوک و ریل شیب‌دار» دوک به سمت بالای ریل حرکت می‌کند! با ساختن کاردستی دوک و ریل شیب‌دار در خانه حرکت دوک را مطالعه کنید. آیا می‌توانید حرکت دوک را توضیح دهید؟

blank

ساعت آفتابی کاغذی

ساعت آفتابی ابزاری است که زمان روز را بر اساس موقعیت ظاهری خورشید در آسمان نشان می‌دهد. با الگوها و اطلاعاتی که در این نوشته هست می‌توانید ساعت آفتابی بسازید.