این صفحه واژه‌نامه‌ای هم دارد که اگر خواننده‌ای در حین خواندن مطلبی به اصطلاحی تخصصی رسید با کمک واژه‌نامه با آن اصطلاح آشنا ‌شود. برای استفاده از این واژه‌نامه دو راه وجود دارد: می‌شود مستقیم و از راه کلیک بر روی نشانی به صفحه‌ی واژه‌نامه وارد شد. هم‌چنین با نگه داشتن موس کامپیوتر بر روی آن اصطلاح، توضیح کوتاهی درباره‌ی آن روی صفحه نمایش داده می‌شود. «هم‌نشینی با علم» در سال اول فعالیت خود بخشی با عنوان داستان عنصرها داشت که حالا بخش مستقلی در وبگاه موزه شده است. در «داستان عنصرها» با روایت کردن داستان‌هایی از اتفاق‌‌ها و تجربه‌های علمی که به عنصرهای مختلف طبیعت مربوط‌اند گذری هم بر تاریخ علم، تجربه‌های موفق و ناموفق علمی و کاربردهای علم در زندگی بشر می‌شود.

نوشتن همه‌ی مطالب، انجام آزمایش‌ها، عکاسی‌ها و طراحی ها در موزه‌ی علوم و فناوری انجام می‌شود. نویسندگان مطالب به حق نشر پایبندند و تمام تصویرهایی که در مطالب از آن‌ها استفاده می‌شود برای استفاده‌ی عموم مجوز دارند.

نویسندگان مطالب: مژده اخوان (دکترای شیمی) و سیما قاسمی (دکترای فیزیک)

تهیه‌ کننده‌ی عکس‌های آزمایش‌ها: مژده اخوان (دکترای شیمی)

نسبیت در جیب شما

در اخبار علمی و فیلم‌های علمی‌تخیلی درباره‌ی نسبیت اینشتین می‌شنویم اما شاید ندانیم کاربردی از نسبیت را در جیبمان داریم. محاسبات نسبیتی این را ممکن کرده‌اند که تلفن همراه شما با این دقت تعیین کند کجا هستید و بتوانید با کمک آن مسیریابی کنید.

آب یا ماسه؟

برای ما که بارها و بارها سراب دیده‌ایم شاید عجیب باشد بدانیم روزنامه‌نگاری بریتانیایی دویست سال پیش، از دیدن سراب تعجب کرده است ...
blank

خانه‌ی سفید باکتری‌ها

تا به حال در خانه ماست درست کرده‌اید؟ آیا اگر بشنوید در ماستی که تازه خریده یا درست کرده‌اید باکتری‌ زنده وجود دارد، آن را دور می‎ریزید؟ نه، دست نگهدارید، چون وجود باکتری در ماست اتفاق عجیبی نیست!
blank

یکایک به برف اندرون ماندند

صبحی سرد، بعد از شبی که برف زیادی باریده از خانه بیرون می‌آییم و می‌بینیم همه جا یخ زده. هر کسی از خانه خارج شود روی یخ‌ها سُر می‌خورد و صدای لیز خوردن خودرو‌ها روی برف می‌آید. چه‌کار می‌کنیم تا یخ‌ها را فوری آب کنیم؟ راهی به‌نسبت ارزان و ساده برای این کار وجود دارد که سریع عمل می‌کند: پاشیدن نمک.
blank

بستنی: همنشینی خوشمزه‌ی جامد، مایع و گاز

در گرماگرمِ جنگ جهانی دوم خلبان‌ها هواپیمای جنگی را به بستنی‌ساز تبدیل کردند! شما هم می‌توانید با روشی مشابه در خانه بستنی درست کنید.
blank

چروکیده

چروک شدن لباس یکی از روزمرگی‌هاست که گاه کلافه‌کننده می‌شود. شاید دانستن اینکه چطور لباس چروک می‌شود بی‌اهمیت باشد و همه بدانند لباس چروک را باید اتو کرد ولی مطالعه‌ی علمی پدیده‌ی ساده‌ی چروک شدن کمک کرده است که شوینده‌ها و نرم‌کننده‌ها و حتی پارچه‌هایی تولید شوند که نیاز به اتو کردن را کم یا رفع می‌کنند.
blank

زمین پشت ابر نمی‌مونه

تغییرات روشنایی در روز و شبِ زمین و تغییرات آب و هوایی اینقدر طبیعی و همیشگی در زمین وجود دارد که شاید گاه بدیهی فرض شود در حالی که بر روی ماه، نزدیک‌ترین همسایه‌ی ما در منظومه‌ی خورشیدی، شرایط کاملاً جور دیگری است: آسمانی همیشه تاریک دارد که در طول روز هم سیاه است و در مقایسه با زمین روزهای بسیار گرم و شب‌های بسیار سرد دارد، آسمانش بی‌ابر است و از باران و برف هم خبری نیست. چه عواملی باعث اینهمه تفاوت شده است؟
blank

زمین ناآرام، زمین زنده

اگر با تلسکوپ به سطح ماه نگاه کنید جز آثار برخورد اجرام خارجی در ماه چیز دیگری نخواهید یافت، نه کوهی، نه دریایی، نه ابر یا هوا و نه هیچ اثری از زندگی. روی زمین وضع فرق می‌کند؛ دریاها و اقیانوس‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها، آتشفشان‌ها، هوا و پدیده‌های آب و هوایی و به‌ویژه گیاهان و جانوران زمین را به سیاره‌ای زنده و پویا تبدیل کرده‌اند. چه عاملی باعث این تفاوت زمین با ماه شده است؟
blank

کاه‌کشان: از چشم سر تا چشم جیمز وب

شناخت بشر از عالمِ بیرون از زمین در طول تاریخ تحولی شگفت‌ داشته است. زمانی اخترشناسان با ابزارهای اندازه‌گیری دقیق محل اجرام آسمانی را اندازه می‌گرفتند و می‌توانستند محل اجرام را در آسمان در زمان‌های مختلف پیش‌بینی کنند. امروزه اما شناخت بشر از عالم خیلی متحول شده است. پژوهشگران با ساخت انواع تلسکوپ‌های زمینی و فضایی که امواج الکترومغناطیسی متفاوتی را دریافت می‌کنند توانسته‌اند تصویر متفاوتی از عالمی که در آن قرار داریم و اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی آن به دست بیاورند.
blank

قلبی سرد برای زندگی

پرسيدم: «مرغ‌ها را زير خاک باغچه کرده بوديد؟» گفت: «بله.» پرسيدم: «برای چه؟» جواب داد: «برای اينکه گوشت بيات و نرم شود.» با عصبانيت گفتم: «حالا فهميدم چرا ايشان از سوء‌هاضمه رنج می‌برد و مرتباً شربت و دارو می‌خورد و علاج نمی‌دهد. از امروز حق دفن‌کردن گوشت زير خاک را نداری.» آشپزباشی ابتدا نمی‌پذيرفت ولی بعد از دنده‌ی لج پايين آمد و من هم قول دادم يک دستگاه فريژيدر برای آشپزخانه بخرم که گوشت را برای بيات شدن در آن‌جا بگذارند…
blank

تازه، کهنه، گندیده

با یک چیستان شروع کنیم! به کدام ماده غذایی می‌شود گفت همه‌کاره‌ی آشپزخانه؟ راهنمایی: در دستور تهیه خیلی از خوراکی‌ها، از شیرینی و دسر تا انواع غذاهای ساده یا مفصل آن را پیدا می‌کنید؛ وظیفه‌اش گاهی چسباندن است و گاهی پوشاندن، گاهی غلیظ کردن و گاهی حجیم کردن....
blank

یخ زدن آب در کویر!

دمای هوای دو شهر را در شب و روز با هم مقایسه کنید، یکی کویری و دیگری در حاشیه‌ی دریاچه‌ی خزر. در بعضی روزهای زمستان دمای شهری کویری مثل کرمان در طول روز در حدود ۱۵ درجه‌ی سانتیگراد است ولی در شب دمای آن شهر به زیر صفر درجه می‌رود و آب یخ می‌زند! در حالی که در شهری در حاشیه‌ی خزر اختلاف دمای روز و شب در حدود پنج یا شش درجه‌ی سانتیگراد است. چه عاملی در اینهمه تفاوت مؤثر است؟
blank

از درخت بید تا قرص‌های شفابخش

می‌خواهیم درباره یکی از پرمصرف‌ترین داروها در تمام جهان صحبت کنیم که تولید سالانه‌اش به هزاران تُن می‌رسد. این دارو را اولین بار حدود ۱۲۰ سال پیش ساخته‌اند، اما پیشینه‌اش به هزاران سال قبل نسبت داده می‌شود؛ فراز و فرودهای زیادی را به خود دیده است و هزاران پزشک و دانشمند در سراسر جهان روی آن کار کرده‌اند تا به نقطه فعلی برسد: دارویی نجات‌بخش که از سکته قلبی جلوگیری می‌کند....
blank

لباس گرم و کاسه‌ی یخ

همه‌ی ما در زندگی روزمره برای مقابله با سرمای زمستان و گرمای تابستان تجربه‌های مختلفی داریم. مثلاً در زمستان لباس گرم مثل ژاکت بافتنی، پالتو یا کاپشن می‌پوشیم تا گرم شویم. آیا اگر دور کاسه‌‌ای پر از یخ پارچه پشمی بپیچیم گرم می‌شود و یخ زودتر آب می‌شود؟
blank

آب بالاتر از سطح لیوان

چه کنیم که سطح آب در لیوان مثل تصویر بالا بیاید ولی آب بیرون نریزد؟ تا حالا دیده‌اید حشره‌ای روی آب راه برود؟ چرا در آب فرو نمی‌رود؟ این موضوع چه ربطی به تصویر بالا دارد؟
blank

بدن ما چگونه سلول‌های تازه می‌سازد؟

چطور وقتی موهای ما می‌ریزد، دوباره موهای جدید رشد می‌کنند؟ یا ناخن‌هایمان چطور دائم بلند می‌شوند؟ چرا وقتی خون می‌دهیم از کم‌خونی نمی‌میریم؟!
blank

حوضچه‌ی آب در سیب‌زمینی

چرا برای پختن مربا، میوه را چند ساعت داخل شکر می‌گذاریم؟ سلول‌های ما چطور مقدار آب داخل و خارج سلول را تنظیم می‌کنند؟ تجربه‌ای ساده با یک سیب‌زمینی و مقداری نمک انجام می‌دهیم و چرایی این پدیده‌ها را آزمایش می‌کنیم.
blank

بادکنک وزنه‌بردار

می‌خواهیم با کمک یک بادکنک لیوانی را از روی میز بلند کنیم. این کار چطور ممکن است؟ تجربه کنید!
blank

تاریخ انقضا: پنج هزار سال پس از تولید

اگر بخواهید برای زمان‌های اضطراری (مثل زلزله) کیف نجات آماده کنید چه خوراکی‌هایی را در آن قرار می‌دهید؟ حتماً غذاهایی را انتخاب می‌کنید که تاریخ انقضاشان چند ماه یا چند سال دیگر باشد. اما آیا خوراکی‌ای وجود دارد که تا آخر عمر خودمان یا حتی چند نسل بعدمان فاسد نشود؟!
blank

با نی سیفون بسازید

چطور با استفاده از یک نی تاشو آبِ داخل لیوان را به ظرفِ کنار آن منتقل کنیم؟ با مکیدن هوای داخل نی؟ اگر به جای آب، یک مایع آلوده یا سمّی داشتیم چطور؟ با نی تاشو سیفون ساده‌ای می‌سازیم و با طرز کار و فایده‌ی سیفون‌ها آشنا می‌شویم.
blank

الاکلنگ خودکار

این آزمایش را تکرار کنید تا ببینید چطور شمع‌ها خود به خود بالا و پایین می‌روند.
blank

شفق قطبی چطور به‌وجود می‌آید؟

پدیده‌ی زیبای شفق قطبی بیشتر در آسمان نواحی‌ قطبی زمین دیده می‌شود. این پدیده چطور به‌‌وجود می‌آید؟ چرا در ناحیه‌های نزدیک به قطب‌های زمین بیشتر به‌وجود می‌آید؟ چه چیزی باعث می‌شود که رنگ‌های مختلفی داشته باشند؟
blank

شکلاتِ ضد حرارت

عرق کردن در هوای گرم تابستان چه فایده‌ای برای بدن ما دارد؟ چرا وقتی از استخر یا حمام بیرون می‌آییم و بدنمان هنوز خیس است احساس سرما می‌کنیم؟ آزمایشی ساده با دو شکلات انجام دهید و با خنک‌کننده‌های تبخیری آشنا شوید.
blank

از سکه و لیوان تا فیبر نوری

با یک سکه و یک لیوان آب آزمایش جالبی انجام بدهید و پدیده‌ای را مشاهده کنید که در ساخت فیبرهای نوری و انتقال اطلاعات در شبکه‌ی اینترنت از آن استفاده می‌شود.
blank

ژن‌ها: دفترچه راهنمای بدن ما

ژن چیست و از کجا آمده است؟ چرا دانشمندان خصوصیات موجودات زنده را به ژن‌هایشان ربط می‌دهند؟
blank

در عرض چند دقیقه موتور بسازید

می‌خواهیم با یک باتری و چند آهن‌ربا و یک تکه سیم، موتوری ساده بسازیم! در این آزمایش با بعضی خواص الکتریسیته و مغناطیس آشنا می‌شویم، خاصیت‌هایی که در زندگی روزمره‌ی ما حضور دارند و در وسایل مختلف زندگی از آنها استفاده می‌شود.
blank

صابون چگونه تمیز می‌کند؟

آیا می‌دانید صابون چگونه تمیز می‌کند و چرا نام آن همیشه با‌ آب گره خورده است؟
blank

پیام‌رسان خانگی

پیام‌رسان خانگی خودتان را بسازید و پیام‌های تلگرافی بفرستید. فرستادن پیام و دریافت پیام در عصر تلگراف را تجربه کنید.
blank

سکه، بر سر جای خود!

وقتی در خودرویی نشسته‌اید، در لحظه‌ای که خودرو شروع به حرکت رو به جلو می‌کند شما جلو نمی‌روید و احساس می‌کنید به پشت پرت می‌شوید. هم‌چنین وقتی خودرو ترمز می‌کند به جلو پرت می‌شوید. با آزمایشی ساده و با مطالعه‌ی دقیق‌ترِ حرکت، تجربه کنید که چه می‌شود این پدیده‌ها رخ می‌دهند.
blank

مثلث بازیافت و پلاستیک‌های غیر قابل بازیافت

تا به حال به مثلث کوچک روی بدنه‌ی محصولات پلاستیکی دقت کرده‌اید؟ آیا هر پلاستیکی که این مثلث را داشته باشد، قابل بازیافت است؟
blank

چه چیزی خون ما را قرمز می‌کند؟

چه عاملی باعث قرمز شدن خون ما می‌شود؟ آیا خون آبی، بنفش، سبز یا زرد هم وجود دارد؟
blank

کیک بزرگِ آسمان!

همگی تجربه‌ی دیدن ماه زرد‌رنگ بزرگ را در آسمان داریم. این پدیده را وقتی می‌بینیم که ماه کامل است و نزدیک به افق قرار دارد. اما وقتی ماه در طول شب به‌تدریج بالاتر می‌آید به نظر می‌رسد هم کوچک می‌شود و هم رنگش تغییر می‌کند. چه اتفاقی می‌افتد که این تغییرها را می‌بینیم؟
blank

وقتی ویروس وارد بدن ما می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا ویروس موجودی زنده است؟ وقتی ویروس وارد بدن ما می‌شود چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟ آیا همه‌ي ویروس‌ها برای ما خطرناک‌اند؟
blank

مناظره بر سر بزرگی عالم

شاید باورکردنی نباشد که تا همین صد سال پیش بشر از وجود کهکشان‌های دیگر بی‌خبر بوده است. صد سال پیش کشف مهمی در اخترشناسی انجام شد که تصور ما از ابعاد عالم را دگرگون کرد.
blank

بازسازیِ تغییرات اقلیمی در آشپزخانه

کربن دی‌اکسیدِ موجود در جوّ چه اثری بر آب اقیانوس‌ها می‌گذارد؟ آیا ممکن است فعالیت‌های انسانی برای آبزیانِ اقیانوس‌ها خطرناک باشد؟ در آشپزخانه کربن دی‌اکسید بسازید و اثر آن را بر آب آزمایش کنید.
blank

مِه درست کنیم

بعضی روزها آسمان ابری است، گاهی در نزدیکی سطح زمین ابر رقیق یا مِه تشکیل می‌شود، بعضی روزها شبنم روی برگ گل‌ها می‌نشیند و بعضی روزها نه. در این آزمایش درون یک بطری مِه بسازید و چگونگی تشکیل ابرها و شبنم‌ها را بررسی کنید.
blank

چرا آب رنگی از پیمانه خارج نمی‌شود؟

شاید از خود پرسیده‌اید چرا در داخل ساختمان‌ها شوفاژها و بخاری‌ها را معمولاً روی زمین می‌گذارند؟ چرا کولرها و وسایل سرمایشی را نزدیک به سقف نصب می‌کنند؟ یا اینکه چرا دود‌کش‌ کارخانه‌ها را همیشه بلند می‌سازند؟ تجربه‌ای ساده با دو لیوان آب داغ و آب سرد انجام می‌دهیم و چرایی این پدیده‌ها را آزمایش می‌کنیم.
blank

آسمان چه رنگی است، قرمز، آبی یا سیاه؟

در طول روز آسمان آبی است، چه می‌شود که هنگام غروب اطراف خورشید را قرمز می‌بینیم؟ چرا در تصویرهایی که فضانوردان از بیرون جوّ زمین گرفته‌اند آسمان سیاه است، حتی اگر خورشید هم در آسمان دیده شود؟ در سیاره‌های دیگر آسمان چه رنگی دارد؟
blank

رنگسازی با کلم قرمز

به نظر شما چطور این تکه یخ‌ها که با عصاره کلم قرمز درست شده‌اند، با ذوب شدن در هر لیوان به رنگ متفاوتی درآمده‌اند؟ تجربه کنید و رنگ‌های زیبا بسازید.
blank

آب سربالا می‌رود؟

آب سربالا می‌رود؟ با وسایلی ساده اسباب‌بازی‌‌ای بسازید و پدیده‌‌ی علمی جالبی را مشاهده کنید و درباره‌اش بخوانید.
blank

مایونز: آشتی دادن آب و روغن

حتما به تجربه می‌دانید که آب و روغن با هم مخلوط نمی‌شوند، اما راه‌هایی هم برای آشتی دادن آب و روغن وجود دارد که نمونه آشنای آن مایونز است.
blank

زاویه‌سنجی و ستاره‌ی قطبی

اگر بخواهید ارتفاع بنایی را اندازه‌ بگیرید چه می‌کنید؟ ارتفاع برج میلاد تهران یا حتی قله‌ی دماوند را چطور می‌شود اندازه گرفت؟ با ساخت یک زاویه‌سنج ساده می‌توانید ارتفاع‌ بناهای مختلف را اندازه‌گیری کنید. حتی عرض جغرافیایی محل خود را با اندازه‌گیری ارتفاع ستاره‌ی قطبی می‌توانید تعیین کنید.
blank

از شیر، پلاستیک بسازید

می‌دانستید می‌شود به‌راحتی از شیر پلاستیک ساخت و با آن کاردستی‌های زیبا و بادوامی درست کرد؟
blank

از ارتباط دو برج تا ارتباط دو قاره

تا همین دویست سال پیش انسان‌های جاهای مختلف دنیا با تأخیر زیادی از اخبار هم باخبر می‌شدند و ارتباطات محدود می‌شد به مردم یک شهر یا منطقه ولی با کشف‌هایی که در الکتریسیته و مغناطیس اتفاق افتاد به یک‌باره شکل ارتباطات دگرگون شد و با ساخت تلگراف نقاط دور از هم، به هم متصل شدند و اخبار به‌سرعت منتشر می‌شد.
blank

رقص نمک‌ها

نوسان‌های حاصل از حرکت صوت را با کمک یک بلندگو و دانه‌های نمک تماشا کنید.
blank

ستاره‌ی خلال دندانی

می‌دانید آب چگونه بر خلاف جاذبه‌ی زمین از ریشه درختان بسیار بلند بالا می‌رود و به برگ‌ها می‌رسد؟ برای تجربه كردن این پدیده، با چند قطره آب خلال دندان‌های شکسته را به حرکت وادارید تا یک ستاره پنج‌پر بسازند.
blank

مواد لازم… جوش شیرین یا بیکینگ پودر؟

/
چرا در دستور پخت‌ها گاهی جوش شیرین را می‌بینیم و گاهی بیکینگ پودر را؟ آیا می‌شود اگر یکی را در خانه نداشتیم، از آن یکی استفاده کنیم؟ جوش شیرین و بیکینگ پودر از نظر ترکیب شیمیایی چه فرقی با هم دارند؟
blank

سیستم ایمنی چطور کار می‌کند؟

سیستم ایمنی چطور میکروب‌های مختلف را از هم تشخیص می‌دهد و با هر کدام به روشی متفاوت مبارزه می‌کند؟ چطور دفعه‌ی بعد که میکروب وارد شد بدن سریع‌تر پاسخ می‌دهد؟
blank

آشپزی با امواج

به تجربه دیده‌ایم که برای آشپزی به گرما نیاز است. در اجاق‌گازها شعله‌ی آتش گرما می‌دهد، در اجاق‌های برقی صفحه‌ای فلزی داغ می‌شود و گرما می‌دهد ولی در مایکروفرها بدون گرما دادن، غذا می‌پزیم و غذا را گرم می‌کنیم. چطور؟
blank

آب شدن یخ‌های قطبی

چرا می‌گویند آب شدن یخ‌های قطبی برای حیات در اقیانوس‌ها ضرر دارد؟ چه عواملی بر گردش آب‌های اقیانوس‌ها مؤثرند؟ تجربه‌ای ساده با دو لیوان آب، رنگ، نمک و یخ انجام می‌دهیم و بعضی از این پدید‌ه‌ها را می‌آزماییم.
blank

بادکنک آتش خاموش‌کن

برای خاموش کردن شمع چه کار می‌کنید؟ روی آن آب می‌ریزید؟ از درپوش استفاده می‌کنید؟ فوت می‌کنید؟ با این آزمایش ساده آتش خاموش‌کن خودتان را بسازید!
blank

آب، زیر سطح دریاچه‌های یخ‌زده

شاید دیده باشید آب روی سطح حوض‌ها یخ بزند در حالی که زیر لایه‌ی یخ، آب وجود دارد. این پدیده‌ به خاصیتی از آب مربوط‌ است که اگر وجود نداشت در قطب‌ها حیات شکل نمی‌گرفت و در زمستان‌های سرد دریاچه‌های بزرگ یک‌‌پارچه یخ می‌زدند و ماهی‌ها و موجودات زنده‌ی درون آن از بین می‌رفتند.
blank

خطر مخلوط کردن مواد شیمیایی خانگی

در خانه همه ما مواد شیمیایی مختلفی پیدا می‌شود که برخی از آنها را می‌خوریم و برخی را برای نظافت به کار می‌بریم. اگر فکر می‌کنید که مخلوط کردنِ مواد تمیزکننده‌ی مختلف اثر آنها را بیشتر می‌کند دست نگه دارید، چون ممکن است برایتان خطرناک باشد.
blank

قدتان در فضا بلندتر می‌شود

اگر کسی از شما پرسید قدتان چقدر است به او بگویید خوابیده یا ایستاده؟ روی زمین یا در فضا؟
blank

فقط یک پیچ ساده!

با یک پیچ ساده در نوار کاغذی خواص جالبی را کشف کنید!
blank

آیا ممکن است سیستم ایمنی ما اشتباه کند؟

سیستم ایمنی بدن ما چطور مهاجم‌ها را تشخیص می‌دهد؟ آیا ممکن است سیستم ایمنی ما خطا کند و به خودمان صدمه بزند؟
blank

فلش‌های وارونه

آیا می‌توانید بدون دست زدن به کاغذ پشت لیوان، فلش‌ها را وارونه کنید؟ تجربه‌ای ساده با یک لیوان آب انجام دهید و پدیده‌های جالبی را مشاهده کنید.
blank

بدن ما تابش می‌کند؟

بله بدن ما به اطراف تابش می‌کند و این تابش انرژی دارد ولی این موضوع اتفاق عجیبی نیست. فنجان چای هم تابش می‌کند، هوای گرم بالای بخاری یا شوفاژ هم تابش می‌کند، کتاب و بشقاب و در و دیوار و کلاً همه‌ی وسایل اطراف شما تابش می‌کنند...
blank

سُر نخورید!

در سرما تجربه‌های مختلفی با آب و یخ و برف داریم. فردای روزهای برفی راه رفتن در پیاده‌روها دشوار است و دائم باید مراقب باشیم که سُر نخوریم چون سطح یخ لیز است. برف‌بازی و پرتاب گولّه‌ برفی از تفریحات زمستانی در شهرهای سردسیر است اما اگر هوا خیلی سرد باشد نمی‌توانیم گولّه برفی درست کنیم و برف‌ها به هم نمی‌چسبند.
blank

نجات سکه

چگونه می‌توانیم این سکه را بدون خیس شدنِ دستمان از آب خارج کنیم؟ راهنمایی: یک شمع و یک لیوان هم داریم.
blank

رد سفید هواپیماها و گرمایش زمین

آیا دیده‌اید بعضی وقت‌ها هواپیماها ردی ابرمانند پشت سر خود باقی می‌گذارند؟ چرا این رد گاهی تا ساعت‌ها باقی می‌ماند و گاه زود از بین می‌رود؟ این ردها چطور به‌وجود می‌آیند؟ آیا می‌دانستید این ردها بر افزایش گرمایش زمین مؤثر‌ند؟
blank

آیا ممکن است زیاد آب خوردن ما را مسموم کند؟

روزی چند لیوان آب می‌نوشید؟ آیا تا به حال به شما توصیه شده که برای لاغر شدن به جای همه چیز فقط آب بنوشید؟ می‌دانستید آب هم می‌تواند مسمومیت ایجاد کند؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل(ایمیل شما محفوظ است) شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =