گُل(göl) (استخر خاکی)
کنترل و بهره‌برداری از منابع آب چشمه‌ها و قنات‌ها در مناطق کوهستانی

گُل به استخر خاكی يا سنگی كوچكی گفته می‌شود كه جهت مهار و بهره‌­برداری از آب‌­های چشمه­‌ها و قنوات احداث می‌شود. اين سازه در واقع سازه‌­‌ای برای حفاظت و بهره‌‌­برداری از منابع آب کوچک در ایران است و با‌‌توجه به بررسی‌های صورت گرفته قدمت بسيار طولانی دارد.

گُل­‌ها از نظر ابعاد بسيار مختلف بوده و از طول 2 متر (و يا كمتر از 2) تا 30 متر و عرض 1 متر تا 10 متر (و يا بيشتر) است. عمق آن نيز بين كمتر از 1 تا 3 متر متغير است كه عامل تعيين­‌كننده­‌ی حجم آب قابل استحصال است. مصالح بكار رفته در ساخت آن محلی بوده و از خاک (عمدتاً رس به دليل نفوذ‌ناپذيری) و سنگ است.

از نظر تجهيزات، امكانات و شرايط مورد نياز برای اجرای اين سازه بايد گفت كه گل با استفاده از ابزار و امكانات محلی و منطقه‌­ای (بيل و كلنگ و…) و در اراضی شيبدار و دامنه­‌ی كوه­‌ها، با استفاده از نيروی انسانی متخصص محلی ايجاد می‌شود. جهت احداث این نوع سازه، گودالی با ابعاد مختلف در قطعه زمینی حفر می‌­شود و با کوبیدن خاکِ کف آن، نسبت به سخت و نفوذ‌ناپذیر کردن آن اقدام می‌شود. هنگام احداث اين‌گونه سازه‌­ها لازم است نسبت به كنترل نفوذ ناخواسته آب از كانال يا نهر انتقال و كف گل عایق‌­سازی لازم صورت گیرد. استفاده از روش­‌هايی مانند، سنگ‌­فرش كردن نهرِ انتقال، استفاده از خاکِ رس و تحكيم مناسب آن در كف گل يا به‌صورت محدود استفاده از نايلون ضخيم و در صورت فراهم‌­شدن امكانات، استفاده از سنگ و ملات در نهر انتقال، كف و ديواره‌­های سازه عایق‌سازی انجام می‌گیرد.

از نظر مدت زمان مورد نياز برای اجرا و انعكاس نتايج كار در مورد اين سازه، بايد گفت كه سازه­‌ی سنتی گل با توجه به ابعاد آن طی 3 تا 30 روز احداث می­‌شود و با تجمع آب در پشت آن و استفاده از آن برای آبياری اراضی محدود پایین‌­دست آن، نتيجه كار به سرعت قابل درک و لمس است.

نمايی از يک سازه­‌ی گل احداث شده در منطقه­‌ی زنجان

این سازه در مناطقی که دسترسی به منابع آب، دائمی نباشد رواج داشته و در مناطق کوهستانی ارزش و اعتبار بالایی در بین مردم دارد. استفاده‌­ی بهینه از آب در كشوری چون ایران كه از نظر اقلیمی دارای وضعیت خشک تا نیمه‌­خشک است از اهمیت فراوانی به خصوص در گسترش و توسعه­‌ی فعالیت­‌های كشاورزی برخوردار است. استان زنجان دارای اقلیم خشک و نیمه­‌خشک و با متوسط بارندگی سالانه 360 میلی‌متر در سال است که در شمال غربی ایران واقع شده است. این استان دارای پستی و بلندی‌­های زیادی است، به‌طوری‌كه بیشترین وسعت آن را مناطق كوهستانی و تپه ماهورها فرا گرفته است. این استان از نظر حوزه­‌ی اصلی آبخیزدارای دو حوزه­‌ی آبخیز شامل رودخانه‌ی قزل اوزن و رودخانه­‌‌ی شور(رودخانه‌­ی ابهررود و خررود) است. سازه­‌ی گل(استخر خاكی) یكی از روش‌های مناسب و مفید برای كنترل و بهره‌برداری از منابع آب محدود موجود در مناطق كوهستانی و كوهپایه‌ای در سطح استان زنجان است كه اكثر كاربران روستایی قادر به پیاده‌سازی و بهره‌برداری از آن هستند.

نمايی از يک سا­زه‌ی گل احداث شده در روستای تهم زنجان

استفاده از این سازه در این منطقه رایج بوده و به عنوان یک روش حفاظت و بهره‌برداری از آب تلقی می‌شود. مالكیت سازه با توجه به موقعیت قرارگیری آن نسبت به اراضی كشاورزی بصورت فردی یا گروهی است، بنابراین تعمیر و نگه‌داری آن نیز متأثر از این موضوع، فردی یا گروهی است.

وجود گل‌های فراوان در یک منطقه، دلیل فعال و آباد بودن آن منطقه بوده که نشان از فعالیت‌های مهم زراعی و دامداری در آن منطقه است. همچنین سازه‌ی گل که در مالکیت یک خانواده باشد، نشان از توانایی خانواده و بیانگر اصالت و ریشه‌دار بودن آن طایفه و فامیل در منطقه است. سازه‌های گل به دلیل آنکه ماهیت بومی و محلی دارند، از نظر مشارکت‌پذیری و قبول از طرف ساکنان منطقه هیچ چگونه مشکلی نداشته، به نحوی از آن استفاده می‌شود که مسائل حقوقی (حقابه‌ها) و فرهنگی (آداب و سنن) و مسائل اجتماعی مرتبط به آن رعایت می‌شود. مردم در پیدایش و احداث این سازه‌ها در نقش‌های طراح، مجری و بهره‌بردار بودند و این مشارکت کاملاً عملی، اختیاری و مؤثر بوده و چون خود مولد آن بودند در حفظ و نگه‌داری آن نیز کوشا هستند.

عمر مفید این سازه تابع عوامل زیر است:

  • نوع مصالح به‌كار‌رفته؛
  • میزان كار و كوششی كه در جهت فراهم كردن شرایط لازم از قبیل كوبیدن و غیره صرف می‌شود؛
  • موقعیت قرارگیری سازه نسبت به جهت جریان روان‌آب‌ها و سیلاب‌های محلی؛
  • میزان رسوب‌زایی منطقه و در نتیجه پر شدن آن از رسوبات؛
  • انجام یا عدم انجام عملیات نگه‌داری و مرمت سالانه چون لایروبی آن و تعمیر دیواره‌ها و نهر‌های انتقال.

پس به طور كلی این سازه برای حفاظت از آب به‌كار‌رفته و عمر مفید آن در صورت رعایت موارد یاد شده محدودیت مشخصی ندارد.

همچنین میزان آب استحصالی در نتیجه‌ی احداث این سازه بستگی تام و تمامی به موارد زیر دارد:

  • ابعاد و حجم سازه كه خود بسته به شرایط و میزان آب استحصالی از منابع آب چون چشمه‌ها و قنوات دارد.
  • شرایط اقلیمی منطقه و به خصوص میزان بارش سالانه كه خود تعیین‌كننده مقدار آبدهی چشمه‌ها و قنوات تأمین‌كننده­‌ی آب سازه دارد.
  • ساختمان و میزان دقتی كه در تعیین محل مناسب، آماده سازی‌های لازم از قبیل نفوذ‌ناپذیر كردن محل احداث سازه، تحكیم كف و دیواره و عایق‌بندی مناسب آن، فاصله‌ی آن نسبت به محل چشمه‌ها و قنوات، عایق‌بندی نهرهای انتقال آب و در نهایت انجام منظم و مرتب عملیات مرمت و نگه‌داری سازه، از قبیل لایروبی سالانه و تعمیرات مورد نیاز.

منبع

تمام تصویرها از منبع بالا برداشته شده‌اند.