دگار
جمع‌آوری سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌های فصلی سیستان و بلوچستان

دگار زمینی مسطح است با شیب بسیار کم که دیواره‌­های خاکی کوتاه دارد و با هدف مهار سیلاب و کشت سیلابی ایجاد می‌­شود. در استان سیستان و بلوچستان که منطقه‌‌ای خشک و نیمه‌خشک است الگوی بارش باعث ایجاد سیل و فرسایش می­‌شود. از این رو در این استان و به‌خصوص در منطقه چابهار و روستای دشتیاری، برای مهار سیلاب از این سامانه استفاده می­‌شود. دگار یک دروازه‌ی سیلاب­‌گیر و نهر سیلاب‌­رسان دارد. سيلاب پس از وارد شدن از دروازه‌ی سیلاب­‌گیر بر زمين­‌های دشت پخش شده و مقداری از آن نيز به داخل خاك نفوذ می‌كند و همزمان سبب كاهش شدت سيل، ايجاد زمينی جهت زارعت سيلابی و تغذيه‌ی آب­‌های زيرزمينی می­‌شود.

دگار موقع آبگیری(منطقه دشتیاری)

در بلوچستان جنوبی عموماً در دو فصل زمستان و تابستان باران می‌­بارد. سطح این منطقه از تشکیلات غیر قابل نفوذ با ضخامت بالا پوشیده شده است و آبی که بر سطح زمین می­‌بارد نمی­‌تواند در آن نفوذ کند و به‌صورت جریان سطحی از دسترس خارج می­‌شود. همچنین الگوی بارش نیز در مناطق خشک و نیمه خشک سبب سیل و فرسایش در منطقه می­‌شود. مردم محلی با تکیه بر دانش بومی و روش‌­های سنتی توانسته­‌اند سازه­‌هایی بنا کنند که با استفاده از آن‌ها به‌خوبی سیل‌­ها را مهار و از آن بهره­‌برداری می‌کنند. ساخت سامانه­‌‌های هوتک و دگار یکی از این روش­‌‌ها است و این سامانه­‌ها اغلب در كنار هم هستند.

دگار حوضچه‌­ای خاکی با دیوارهای بسیار کوتاه (با ارتفاع کمتر از یک و نیم متر ) و مساحت زیاد (۱ تا ۲۵ هکتار) است که با هدف مهار سیلاب و کشت سیلابی در اراضی بسیار مسطح و ریزدانه‌ دشت‌­های ساحلی چابهار به‌ویژه در بخش دشتیاری ایجاد می­‌شود. دگار در مناطق ریزدانه‌ی سیلتی و رسی در سطح با شیب بسیار جزئی احداث می‌شود. این سامانه به ترتیب در باهوکلات، کهیر و زرآباد در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در محدوده‌ی چابهار به ترتیب در روستاهای دشتیاری و پلان، نوبندان، کهیر و زرآباد پراکنش دارد و اصطلاح دگار صرفاً در منطقه‌ی چابهار و روستای دشتیاری به‌کار برده می‌­شود. قدمت این سامانه به چند هزار سال (قبل از اسلام) می‌­رسد.

موقعیت منطقه چابهار و روستای دشتیاری

دگار اغلب به شکل چهارگوش است و زمین مسطح، دیواره­‌ی خاکی کوتاه، دروازه­‌ی سیلاب­‌گیر و نهر سیلاب­‌رسان از اجزای مهم آن است که به صورت دستی ساخته می‌شود. در واقع برای ساخت آن از خاک استفاده می­‌شود و به دست کارگر ماهر و گاهی با استفاده از ماشین‌­آلات (تراکتور) احداث می­‌شود. بعد از اینکه دگار پر از آب شد اهالی روستا یا صاحبان دگار برای جلوگیری از بازگشت آب از جوی ورودی، آن را می بندند تا آب از آن خارج نشود که به این عمل پربند می­‌گویند. در این سامانه سیلاب روی زمین‌های دشت پخش شده و مقداری از آن به داخل خاک نفوذ می‌­کند و همزمان سبب كاهش شدت سيل، ايجاد زمينی جهت زارعت سيلابی و تغذيه آب­‌های زيرزمينی می‌­شود. از دگار برای کشت غلات، علوفه، نخیلات، صیفی­‌جات و حبوبات استفاده می­‌شود.

blank
دروازه دگار

نقش مشترک دگارها و هوتک‌­ها را می­‌توان چنین دسته­‌بندی کرد:

  • استفاده از روش بومی مناسب جهت استحصال آب که همسو با توسعه‌ی پایدار است.
  • جلوگیری از هدررفت آب و فرسایش خاک، چون دگار که از جاری­‌شدن آب جلوگیری می­‌کند.
  • داشتن اثرات مطلوب بر خصوصیات خاک و کمک به حاصل‌خیزی بیشتر آن.
  • افزایش نفوذ آب به آبخوان.
  • کم‌­هزینه بودن و آماده­‌سازی راحت، در صورت توسعه سبب اشتغال ساکنان محلی می­‌شود.
  • دگار می‌­تواند به‌عنوان طرح اجرایی منابع طبیعی بدون مشکلات اجتماعی و فرهنگی باشد و سبب مشارکت بیشتر افراد و ترویج فرهنگ منابع طبیعی شود.