در این رویداد در هفت ایستگاه به حیات و تنوع زیستی در کره‌ی زمین و ایران در دوره‌های مختلف تحول زمین پرداخته می‌شود. برای آشنایی با نقش آب و هوا و زمین و انرژی خورشید در تنوع زیستی، فعالیت‌‌های هیجان‌انگیز و تعاملی مختلفی در این رویداد طراحی شده است.

مشاهده اطلاعات بیشتر

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

blank

فیلسوفان یونانی 2000 سال قبل اعتقاد داشتند كه همه موجودات و اجسام در جهان از تركیب چهار عنصر آب، باد، خاك و آتش به وجود می‌آید. آن‌ها علاوه بر خواص اجسام، حتی خلق‌و‌خو، روحیات و وضعیت سلامت افراد را نیز به نوع تركیب شدن این عنصرها نسبت می‌دادند. امروز در سایه تلاش‌های دانشمندان، از قرن هفدهم تاكنون، می‌دانیم كه همه مواد از اتم‌های عنصرهای شیمیایی تشكیل می‌شوند. عنصرهایی كه نام بسیاری از آن‌ها را روزانه می‌شنویم، مانند كربن، اكسیژن، گوگرد، هیدروژن و …. 150 سال پیش، دانشمندی روسی به نام دیمیتری مندلیف، با طبقه‌بندی عنصرهایی كه در آن زمان شناخته شده بودند پایه‌گذار جدولی شد كه همه ما اسمش را شنیده‌ایم: جدول تناوبی (یا دوره‌ای)؛ اما شاید ندانیم كه این عنصرهای شیمیایی كه در حال حاضر 118 نوع آنها شناخته شده است، چه نقش مهمی در زندگی روزمره و حتی آینده ما دارند.

موزه ملی علوم و فناوری در راستای رسالتی كه برای ترویج علم در میان همه اقشار جامعه دارد، به مناسبت سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها (150 سالگی جدول مندلیف) رویدادی به نام #جدولیف را برای دانش‌آموزان دبیرستانی طراحی و اجرا كرده است. در این رویداد دانش‌آموزان می‌توانند در فضایی صمیمی و شاد با رقابت، بازی و سرگرمی مطالب فراوانی را در مورد نقش و كاركرد عنصرها در زندگی خود بیاموزند. بازدیدكنندگان در چهار گروه با بازیگرانی در نقش آب، باد، خاك و آتش (4 عنصر كهن) همراه می‌شوند تا 118 عنصر شیمیایی را بشناسند. در این مسیر فیلم می‌بینند، بازی و رقابت می‌كنند، در هر بازی با مشاركت هم تعدادی امتیاز (الماس) جمع می‌كنند و در صورت به دست آوردن بیشترین تعداد الماس، هدایایی از موزه دریافت خواهند كرد.

زمان: 11 تا 15 اسفند 1397 (دو سانس 9 تا 10:30 و 11 تا 12:30)

مكان: بوستان رازی، خیابان هلال احمر، نرسیده به میدان رازی، نبش خیابان مرادی، فروشگاه فرهنگان رازی، طبقه دوم (شعبه دوم موزه ملی علوم و فناوری)

صفحه اینستاگرام: iypt2019iran

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

blank

در این رویداد در ده ایستگاه با جنبه‌های کمتر شناخته‌شدۀ سنگ‌ها آشنا می‌شویم. فعالیت‌ها و بازی‌های مختلفی در این رویداد طراحی شده‌اند: مشاهده‌ی پراکندگی معادن سنگ‌های مختلف در کشورمان و سنگ‌های نمونه از معادن کشور، تجربه نگاه میکروسکوپی به ساختار بلوری برخی سنگ‌ها و شناخت کانی‌های بدن انسان، پیدا کردن سنگواره‌های مربوط به دوره‌های مختلف زمین‌شناسی، آشنایی با تنوع و تفاوت سنگ‌های مختلف، شناخت عناصر تشکیل‌دهنده‌ی سنگ‌های مختلف با بازی و تجربه.

مشاهده اطلاعات بیشتر

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

blank

در این رویداد که در پنج ایستگاه طراحی شده است با بخش‌های مختلف مغز انسان آشنا می‌شوید. با انجام بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف می‌توانید اجزا و ساختار مغز انسان و کارکرد آن‌ها را بشناسید، درباره‌ی ساختار نورون‌ها و چگونگی انتقال پیام‌های عصبی به سایر اندام‌های بدن بشنوید و تجربه کنید، در بازی‌های متنوعی حافظه‌ی کوتاه مدت خود را امتحان کنید، با استفاده از فناوری واقعیت مجازی به درون مغز سفر کنید و در بازی‌ای هیجان‌انگیز از تأثیر استرس و ترس بر عملکرد مغزتان شگفت‌زده شوید.

مشاهده اطلاعات بیشتر

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

blank

سال 2019 میلادی، در سراسر دنیا هزاران جشن تولد برای صدوپنجاه سالگیِ «جدول تناوبی» برپا شد. این یادگارِ دیمیتری مندلیف روشی هوشمندانه برای طبقه‌بندی عنصرهای شیمیایی است؛ عنصرهایی مانند سدیم، منیزیم، آهن، اكسيژن، سرب، کلر، پلاتین و …. که درست مانند حروف الفبا کنار هم قرار می‌گیرند تا هزاران ماده‌ی اطراف ما را بسازند.

جدول تناوبی عصای دست شیمی‌دان‌ها، فیزیک‌دان‌ها، زیست‌شناس‌ها و دیگر دانشمندانی است که سعی دارند زندگی بهتری برای انسان‌ها بسازند؛ اما در موزه علوم و فناوری و رویداد «جدولیُم»، می‌خواهیم با نگاهی متفاوت به آن بپردازیم. در این رویداد تلاش داریم این جدول را با استفاده از بازی، سرگرمی و دیگر فعالیت‌های هیجان‌انگیز بهتر بشناسیم و با اهمیتی که عنصرها در لحظه لحظه‌ی زندگی ما دارند، آشناتر شویم.

با شرکت کردن در این رویداد می‌توانید بازی کنید و همزمان، در مورد جدول تناوبی و عنصرهایش بیشتر بدانید، در مسابقات مختلف شرکت کنید و با عنصرها عکس یادگاری بگیرید!

فعالیت‌های طراحی‌شده برای رویداد:

جِنگای عنصری

با بازی هیجان‌انگیز جنگا مهارت‌تان را در حفظ تعادل برج غول‌پیکر عنصرها بسنجید! ضمن این بازی با عنصرهایی که ویژگی‌های مشترک دارند، آشنا می‌شوید.

گلف مندلیف

گروه‌های جدول تناوبی را در یک زمین گلف با پرچم‌هایتان فتح کنید! عنصرها را از موانع عبور دهید و به گروه‌شان در جدول تناوبی برسانید.

مار و پله عنصری

مواظب مارها و پله‌های نامرئی باشید! یک گروه از عنصرهای جدول تناوبی را انتخاب و سعی کنید در صفحۀ بزرگ مار و پله به آخرین عنصر گروهتان برسید.

#عنصرگرام

با عنصرهای جدول تناوبی عکس یادگاری بگیرید! خلاقیتتان را به کار ببرید و عنصرها را با هم ترکیب کنید. از دوستانتان در اینستاگرام کمک بگیرید تا برنده جایزۀ بهترین عکس شوید.

زودکورت

رکوردشکن شوید! از حافظه خودتان و کمک دوستانتان استفاده کنید و در کمترین زمان ممکن، یک جدول تناوبی بسازید.

زمان: 16 بهمن تا 2 اسفند 1398

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank