عقاب‌کوه

روایت زیستی

عقاب‌کوه در فاصله‌ی یک‌و‌نیم کیلومتری روستای اسلامیه (فراشاه) در استان یزد و در نزدیکی شهر تفت قرار گرفته ‌است. در اطراف این روستا کوه‌‌های دیگری مانند سهراب، انجیرایی و شیرکوه هم وجود دارد. عقاب‌کوه جزیی از توده‌ی آهکی شیرکوه است و در دوره‌ی دوم زمین‌شناسی شکل گرفته. موقعیت سه کوه دیگر طوری است که سبب ایجاد یک تونل باد طبیعی می‌شود و عقاب‌کوه را که با فاصله از آنها در دشت قرار دارد، در معرض فرسایش بیشتر قرار می‌دهد. طی میلیون‌ها سال، در دوره‌ی چهارم زمین‌شناسی، این کوه دست‌خوش یخبندان‌های مکرر شده و با یخ بستن و ذوب شدن یخ‌ها دچار فرسایش مکانیکی و شیمیایی شده و در نهایت به شکل و شمایل امروزی‌اش در‌‌ آمده است. با توجه به جنس آهکی این کوه امکان رویش هیچ گیاهی روی آن وجود ندارد.

روایت فرهنگی

علت نام‌گذاری این کوه به این دلیل است که از اطراف مانند عقابی غول‌پیکر و سنگی دیده می‌شود. به نظر می‌رسد به این عقاب سرش را برگردانده و به نقطه‌ای در دوردست یا شاید به چشمه‌ی خرم و جوشان تامهر روستا زل زده است. بال‌های این عقاب سنگی در حالت جمع شده است و همین بال‌ها بهترین راه صعود به قله است. با توجه به این‌که عقاب‌کوه بدون پوشش گیاهی است ساکنان منطقه معتقدند گیاهان هم ترجیح می‌دهند تا از دور به تماشای کوه بنیشینند. عقاب‌کوه در اثر فرسایش پر از حفره ها و غارهای کوچک و بزرگ شده است. این حفره‌ها و غارها برای حیوانات کویر و مناطق اطرافش خانه و پناه‌گاه شده است. مردم منطقه می‌گویند عقاب‌کوه یک عقاب است و در قلمرو‌ خود یار دیگری را برنمی‌تابد و به همین دلیل یکّه و تنها حواسش به جاده و روستاست و آغوشش مأمنی برای حیوانات است.

شما نیز می‌توانید در این فعالیت مشارکت داشته باشید و روایت‌های فرهنگی محلی‌تان را به صورت عکس،‌ فایل صوتی، متنی یا فیلم ارسال کنید تا در کنار دیگر موارد قرار بگیرد.روایت فرهنگی

حداکثر اندازه فایل: 4 MB.
حداکثر اندازه فایل: 4 MB.
حداکثر اندازه فایل: 4 MB.
انواع فایل های مجاز : doc, docx, حداکثر اندازه فایل: 4 MB.