موزه های دانشگاهی

موزه زیست شناسی و تاریخ طبیعی

این موزه از دو قسمت نمایشگاهی و تحقیقاتی تشکیل شده. در قسمت نمایشگاهی نمونه هایی از بی مهرگان مانند اسفنج ها، مرجان ها، نرم تنان، بندپایان و نمونه هایی از مهره داران مانند انواع ماهی ها، دوزیستان، پرندگان و پستانداران به نمایش گذاشته شده. در قسمت تحقیقات کارهای علمی و امور تحقیقاتی در زمینه جانوران مختلف صورت می گیره و این بخش بیشتر مورد استفاده محققین و دانشجویان رشته های مختلف علوم زیستی است.

آدرس: ایران – مرکزی – اراک طالقانی، خیابان دانشجو

موزه دانشگاه صنعتی اصفهان ” در سال ۱۳۹۳ آغاز و در ایام الله دهه مبارک فجر سال ۱۳۹۴ افتتاح و به بهره برداری رسید. این موزه شامل بخش هایی چون: عکس های تاریخی، اسناد قدیمی، تکنولوژی های آموزشی، وسایل اداری قدیمی، وسایل آزمایشگاهی و کارگاهی، کامپیوترها و حافظه های کامپیوترهای اولیه دانشگاه، کتب و انتشارات دهه های قبل، آثاری از شهدای گرانقدر دانشگاه و … می باشد.

در گالری های این موزه خط سیر و روند تاسیس دانشگاه از ابتدا تاکنون را در قالب موزه ای برای علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است.

https://museum.iut.ac.ir/


تاریخچه موزه تاریخ طبیعی دانشگاه همدان

موزه تاریخ طبیعی دانشگاه بوعلی سینا، در راستای تامین اهداف علمی، آموزشی و پژوهشی و معرفی بیش از پیش تاریخ طبیعی ایران و دیگر بلاد، در سال ۱۳۵۱ شمسی در بنایی ۶۰ مترمربعی تاسیس و پس از آن بطور رسمی در سال ۱۳۷۱ شمسی توسط ریاست محترم جمهوری وقت در مکان فعلی افتتاح گردید. این مجموعه در حال حاضر با دارا بودن برخی نمونه های در حال انقراض و حتی منقرض شده و نیزآثار دوران های مختلف تاریخی در قالب ۶ سالن اصلی، یکی از متنوع ترین و جذاب ترین موزه های علمی ایران و حتی منطقه می باشد که دارای جایگاه ملی و بین المللی است.

https://nhm.basu.ac.ir/

موزه تاریخ علوم اردبیل حدود ۵۰۰ قطعه اشیا و تجهیزات و بیش از سه هزار جلد کتاب علمی قدیمی به زبان خارجی برای موزه جمع آوری شده است، ۵۰۰ قطعه سند قدیمی مربوط به دانشگاه و ۱۵۰ قطعه اسناد و افتخارات علمی دانشگاه و یادبودها در این موزه به معرض دید عموم گذاشته می شود.

این موزه از چهار گالری تشکیل شده است : گالری تاریخ و افتخارات علمی آموزش عالی استان، گالری ارتباطات و فناوری، گالری سنجه های اندازه گیری و گالری طبیعت چهار گالری موزه تاریخ علوم اردبیل هستند.

http://uma.ac.ir

با قدمت تاسیس حدود ۱۴ سال واقع در طبقه همکف ضلع غربی کتابخانه مرکزی با مساحت ۲۵۰۰ مترمربع و دو سالن مجزای علم و طبیعت در دو طبقه از بخش های متنوع تشکیل شده است. بخش علوم پزشکی موزه با تمام زیرمجموعه ها و بیش از ۱۰۰۰ نمونه واقعی بافت های سرطانی انسان، فیزیک کلاسیک و مدرن با بیش از ۵۰ آزمایش پیشرفته، بزرگترین پیکره متحرک و تمام الکترونیک قلب و عروق انسان در جهان، بخش تشخیص بیماری های بدخیم، دانشمندان، سازه های علمی، آموزشی وهنری و بیش از ۱۶ اختراع ثبت شده جهانی، زمین شناسی، سیر تحول تکنولوژی، اسکلت شناسی، ماکت خرمشهر در زمان جنگ، کاروان صدا و سیما، حشرات، سخت پوستان، آبزیان، گیاهان دارویی، جنین حیوانات، پستانداران، پرندگان، خزندگان، منظره مرکزی و ۱۴ زیستگاه بزرگ با حیوانات مربوطه تشکیل گردیده و همه روزه پذیرای کلیه علاقمندان از سراسر کشور است.

http://www.scu.ac.ir

موزه تاریخ طبیعی شیراز در اسفند ماه ۱۳۵۳ تأسیس گردید و در اسفند ۱۳۵۹ به ساختمان کنونی آن در بلوار مدرس شیراز انتقال یافت. در بخش جانورشناسی این موزه ۲۵۰۰ نمونه از بی‌مهرگان و مهره‌داران (شامل دوزیستان و خزندگان و پرندگان) جمع‌آوری شده است. در بخش گیاهان زینتی و دارویی بیش از ۶۰ گونه گیاه دارویی، در بخش زمین‌شناسی فسیل ماهی با عمر۷۰ میلیون سال، کانی‌های معدنی و انواع سنگ‌ها و فسیل‌ها قرار دارد.

این موزه بالغ بر۱۰۵۵ نمونه شامل جانوری به جز حشرات را در دو گروه عمده مهره داران و بی مهرگان در بر می گیرد. این دو گروه در سالنهای مرکزی در دو طبقه درمعرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است .

  • بخش حشره شناسی
  • بخش گیاه شناسی
  • بخش آناتومی
  • زمین شناسی
  • بخش مردم شناسی
  • بخش تمبر و اسکناس
  • موزه های علوم و تکنولوژی

http://nhm.shirazu.ac.ir