جُنگ های علمی

تعریف جُنگ علمی:

جُنگ علمی یک برنامه آموزشی غیر رسمی است که در آن شرکت کننده در فضایی صمیمی، جذاب و علمی در قالب بازی و سرگرمی و با مشارکت فعال در نظریه پردازی و انجام آزمایش های علمی مهیج و ساده آموزش می بیند.

دامنه ی موضوعات:

محتوای علمی جُنگ ها دامنه وسیعی دارد و می تواند در همه حوزه های علوم انسانی و علوم پایه، فنی، مهندسی و پزشکی و … را در بر بگیرد.

مشخصه های  محتوایی برنامه آموزشی جنگ

  1. شروع برنامه با طرح سؤالات باز (با جواب های متعدد) که کنجکاوی بازدیدکننده را برمی انگیزد، همراه است.
  2. هر اجرا با برگزاری یک مسابقه یا ساخت یک وسیله و … پایان می یابد.
  3. در اجرای برنامه از خود شرکت ­کننده­ها استفاده می شود.
  4. از فیلم و وسایل کمک آموزشی (نرم افزاری و سخت افزاری) در اجرای برنامه علمی استفاده می شود.
  5. موضوعات متناسب با گروه سنی افراد شرکت­کننده انتخاب و اجرا می شود.
  6. مدت اجرای هر برنامه ۳۰ الی ۴۵ دقیقه است که این زمان می­تواند با نظر و تأیید سرشیفت متغیر باشد.
  7. تعداد شرکت کنندگان در هر اجرا با توجه به نظر سرشیفت و ناظر مشخص می­شود.
  8. به خاطر تشویق شرکت کننده ها به مشارکت و درگیری با محتوای برنامه، یادداشت برداری، در طول برنامه توصیه نمی شود.

عناوین کارگاههای آموزشی موزه ملی علوم و فناوری:

سیاره خیالی: در مورد فلسفه وجودی و نحوة مشاهده برخی پدیدها صحبت می­شود. کارگاهی بسیار جذاب برای دانش­آموزان دبیرستان به بالا می­باشد.

ماجراجویی ­های فکری من: در مورد فلسفه دیدن، فکر کردن و گوش دادن است که با دیدن یک فیلم فلسفی آغاز می شود. این برنامه مناسب دبستان و دوره اول متوسطه است.

جادوی دیدن: با موضوع دیدن سه بعدی می­باشد و در این برنامه چشم توانا و مسائل جذاب مختلفی که مربوط به دید سه بعدی است، طرح می­شود. این برنامه برای هر گروه سنی طراحی متناسبی دارد.

خلاقیت خودمانی : آیا تا به حال فکر کرده ­اید که از وسایلی که در اطرافمان وجود دارند استفاده ­های دیگری کنیم در این کارگاه در یک مسابقه گروهی مخاطب می­ آموزد که چقدر نوع دیگر نگاه به وسایل اطرافمان در خلاقیت فکری ما تأثیر دارد. این کارگاه مناسب دانش ­آموزان تمام مقاطع تحصیلی به ویژه دختران است.

من توانا: با آموزش مهارت های زندگی و اجتماعی به کودکان با ابزار آموزشی قصه­ گویی و مشارکت گروهی سعی در شناخت توانایی­ های فرد دارد. این برنامه مناسب رده سنی کودک و دوره اول دبستان است.

هوش مالی : یک کارگاه آموزشی جذاب برای درک و شناخت از مبادلات و ارتباطات مالی می­باشد در این کارگاه دانش­آموزان با خرید و فروش سوال در قالب گروهی به رقابت می­پردازند وو مناسب تمامی رده­های سنی دختر و پسر می­باشد.

مثبت یا منفی مسئله این است!، محتوای این برنامه آموزش الکتریسته ساکن در قالب یک داستان جذاب است و با مسابقه قوطی چرخان جذابیت آن بیشتر می­شود. این کارگاه مناسب رده سنی دوره دوم ابتدایی و در برخی موارد دوره اول متوسطه می­باشد.

دنیای شگفت ­انگیز اطراف ما: این برنامه شامل آموزش مفاهیم تعادل، انرژی صوت و الکترومغناطیس است. که در قالب گروهی و ساخت ابزارهای علمی از جمله موشک چوب و کاغذ اجرا می­شود و مناسب تمام رده­های سنی است.

دنیای شگفت­ انگیز باستان­ شناسی: موضوع باستان­ شناسی و آموزش و معرفی شگفتی­ های این رشته جذاب است و مناسب رده سنی دوره متوسطه است.

آسمان زیبای من: برنامه ­ای با سرفصل­های آموزشی نجوم جدید است و آشنایی با کار و توانایی­های یک منجم است. این برنامه مناسب رده سنی دوره اول متوسطه می­باشد.

قومیت ­های ایرانی: سرفصل آموزشی این برنامه معرفی قومیت و فرهنگهای مختلف سرزمینمان می­باشد و دید متفاوتی که مخاطب در مورد یک منطقه جغرافیایی و نحوه زندگی در آن می­گیرد. این برنامه مناسب رده سنی ابتدایی می­باشد.

پول دوستی که باید از کودکی آن را شناخت، این برنامه با سرفصل آموزشی اقتصاد و آموزش مفاهیم پس­ انداز و سرمایه­ گذاری برای دانش ­آموزان دوره ابتدایی می­باشد.

مواظب باش گول نخوری!: این یک کارگاه برای دانش ­آموزان ابتدایی است که با پوشش های مختلف جانوران آشنا می­شوند.

دنیای رنگی، این برنامه با هدف آموزش مفهوم نور طراحی شده است و مناسب رده سنی دوره اول ابتدایی می باشد.