بزرگداشت

واحد ترویج علم و فناوری موزه ملی علوم در سال ۹۸ سه بزرگداشت برگزار کرد که در ادامه این گزارش به شرح آنها خواهیم پرداخت.

چهارشنبه ۲۱ فروردین، روز بزرگی برای دنیای اخترفیزیک بود زیرا پس از سال‌ها پژوهش و نظریه‌پردازی، سرانجام اولین تصویر واقعی از یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان M87، منتشر شد. تلسکوپ (EHT) که متشکل از شبکه‌ای از تلسکوپ‌های سراسر دنیا است، موفق به ثبت این عکس شد. کهکشان M87 در فاصله‌ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته و جرم آن نزدیک به هفت میلیارد برابر جرم خورشید است.

به همین مناسبت موزه علوم طی برنامه ای به بررسی این اتفاق مهیج پرداخت. در این مراسم دکتر نعمت الله ریاض با موضوع “رصد مستقیم سیاه چاله مرکزی” و دکتر اربابی با موضوع “اهمیت تصویربرداری از سیاهچاله M87″ به ایراد سخنرانی پرداختند و همچنین فیلمی با عنوان ” In The Shadow Of The Black Hole ” پخش شد.


روز ۲۶ اردیبهشت از طرف سازمان یونسکو روز جهانی نور نام گذاری شد. به همین مناسبت موزه علوم و فناوری نیز برنامه ای در این زمینه داشت.

در این برنامه سخنرانی همچون دکتر نصیری با موضوع “نور و ان هیثم” ، دکتر بلخاری با موضوع “نور در هنر و معماری” و دکتر باقری با موضوع “نور در پزشکی” به ایراد سخنرانی پرداختند. در این برنامه فیلمی با موضوع ” The Sience Of Light ” برای شرکت کنندگان پخش شد.


دکتر مهدی محسنیان راد، استاد ارتباط شناس در کتاب سه جلدی «ایران در چهار کهکشان ارتباطی » منتشر شده در سال ۱۳۸۴، با ارائه اسنادی مکتوب مدعی شد که در دوران داریوش هخامنشیان از یک نوع نظام ارتباط راه دور سریع استفاده می شده که آن را «تلگراف نوری» نامیده و معتقد است وجود این نظام در کتیبه بیستون نیز آمده است و آثار برج های انتقال پیام آن را هنوز می توان این سو وآن سو ایران و کشورهای همسایه یافت. موزه علوم طی نسشتی با دعوت از دکتر محسنیان راد به همراه دکتر حسن کریمیان و دکتر شاه قاسمی (باستان شناس) به طرح موضوع پرداختند و درباره فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مهندسی معکوس بازسازی نظام ارتباط راه دور باستانی ایران (تلگراف نوری)  و ثبت جزئیات عملکرد آن و همچنین تولید فیلمی مستند از آن به گفتگو نشستند.