3 آذر (دیروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی
4 آذر (امروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی
5 آذر (فردا): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی

گالری ها

خانه » گالری ها » گالری از مورس تا موبایل

گالری از مورس تا موبایل

ارتباطات حلقه ناگسستنی زندگی بشر بوده و روز به روز در حال گسترش است. در این گالری با استفاده از آثار قدیمی این حوزه و ترکیب یک اینفوگرافیک و خطّ زمان وقایع اتفاق افتاده در جهان و ایران به صورت 360 درجه دور تا دور گالری روی دیوار، سیر تحوّل ارتباطات در زندگی بشر نمایش داده شده است؛ از تلگراف با کد مورس و تلفن‌های قدیمی و گرامافون گرفته تا رادیوهای لامپی، تله تایپ‌ها، رایانه شخصی و گوشی‌های همراه. در پایان هم علامت سئوالی برای ذهن پرسشگر مخاطب: "آینده چه خواهد شد؟"

IMG_1501.JPG

خانه » گالری ها » گالری ابزار جراحی

گالری ابزار جراحی

گالری ابزارهای جرّاحی کهن موزه ملّی علوم و فناوری ایران، با بازسازی و نمایش برخی از ابزارهای جرّاحی مربوط به قرن چهارم هجری قمری و کاربرد آنها در طبِّ قدیم، به دنبال نشان دادن اوج پیشرفت جراحی در تمدن اسلامی است. این آثار ساخته شده، برگرفته از کتاب «التّصریف لمن عجز عن التّألیف» اثر خلف بن عبّاس زهراوی (قرن 4 هجری قمری) است.

IMG_1470.JPG

خانه » گالری ها » گالری انرژی نو

گالری انرژی نو

بهره گیری از منابع انرژی‌های مختلف در کشورها همیشه مطرح بوده است و به همین دلیل کشورها از لحاظ راهبردی خود را صرفاً وابسته به یک منبع انرژی نمی‌کنند. انرژی هسته‌ای از جمله انرژی‌های نو است که کشورهای کمی از جمله ایران به فناوری آن دست پیدا کرده‌اند. موزه ملّی علوم و فناوری ایران با رسالتی که در ترویج علم و آموزش غیررسمی دارد با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران، در این راستا با راه‌اندازی این گالری گام کوچکی برداشته است. در این گالری در 8 بخش جداگانه با استفاده از تصاویر و گرافیک جذاب به بیان این فناوری پرداخته شده است. بخش اوّل دربارۀ تاریخچۀ اتم و مدل‌های اتمی؛ بخش دوّم قانون هم‌ارزی جرم و انرژی انیشتین و تصاویری از معادن اورانیم؛ بخش سوم بازی جذّاب سرگذشت اورانیم با استفاده از فنّاوری واقعیّت افزوده بخش چهارم ماکت نیروگاه هسته‌ای؛ بخش پنجم پسماندهای هسته‌ای؛ بخش ششم کاربرد فنّاوری هسته‌ای در حوزه‌های دیگر؛ بخش هفتم قرارداد صلح جهانی MPT؛ بخش هشتم گرامیداشت شهدای هسته‌ای.

IMG_1497.JPG

خانه » گالری ها » گالری فناوری بومی

گالری فناوری بومی

انسان از دیرباز از انرژی‌های طبیعی در جهت رفاه زندگی خود بهره جسته است؛ در این گالری، فنّاوری‌های ایران که بیانگر به خدمت گرفتن مردمان سرزمین ایران از انرژی‌های طبیعی است در قالب ماکت‌هایی مشابه واقعیت از قبیل آسباد، آسیاب، یخچال‌های طبیعی و بادگیر است. همچنین دستاوردهای علمی دانشمندان اسلام و قبل از اسلام به استناد منابع علمی در دسترس نیز بازسازی شده است از قبیل الحیل، گرانکش ها و... .

IMG_1482.JPG

خانه » گالری ها » گالری ابزار نجومی کهن

گالری ابزار نجومی کهن

ابزارهای نمایشی در این گالری برپایه رساله‌ای از مؤیدالدّین عرضی، از منجّمان حاضر در رصدخانۀ مراغه، ساخته شده‌اند و هرچند این ابزارها در مقیاس نمایشی هستند اما تلاش شده تا جزئیات ابزار در طرح‌های بازسازی شده به خوبی به بازدیدکننده عرضه شود. هدف از ایجاد این مجموعه، عرضه اطّلاعات مربوط به رصد کردن آسمان در رصدخانه‌های مشهور دورۀ اسلامی از جمله رصدخانه‌های مراغه و سمرقند است. این گالری در تاریخ 26 اردیبهشت سال 96 به صورت رسمی افتتاح شد و در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

IMG_1483.JPG

خانه » گالری ها » گالری مرکز علم

گالری مرکز علم

در این گالری مفاهیم و قوانین پایۀ علمی فیزیک در قالب دستگاه‌های تعاملی بیان می شود. مخاطب برای پاسخ به حسِّ کنجکاوی خود می‌تواند مستقیما با دستگاه‌ها تعامل داشته باشد. آزمایش کند و نتیجۀ عینی آن را ببیند. در این گالری عمل جای تئوری را می‌گیرد.

IMG_1504.JPG